Ekonomi

Çin küresel piyasalarda endişeli

Zayıf gelen ticaret verilerinin ardından Çin’de Hong Kong Borsası’nda işlem gören Çinli şirketlerin payları geriliyor. Çin hisselerindeki kayıplar da Hang Seng endeksini aşağı çekti. Ancak, Asya endekslerinin geri kalanı daha olumlu bir görünüme sahip. Japon Nikkei 225 plus’ta.

Haftanın ilk gününde yumuşak iniş fiyatlamalarıyla günü yükselişle tamamlayan Wall Street endeksleri bu sabah vadeli işlemlerde hafif geriliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi, Çin Merkez Bankası’nın bu sabah dolar/yuan referans seviyesini 7,1365’ten 7,1565’e revize etmesinin ardından güç kazandı. Revizyon, bankanın yuan’ın dolar karşısında daha fazla değer kaybetmesine izin vereceğini belirtti. Endeks yüzde 0,3 artışla 1,229’dan işlem görüyor.

Çin’den zayıf veri geldi

Çin’de açıklanan veriler, pandemi döneminde ülke ekonomisini ayakta tutan ihracatın Temmuz ayında üst üste üçüncü aya gerilemesini taşımasını ortaya koyarken, ülkedeki toparlanmaya ilişkin endişeleri daha da artırdı.

Ülkede dolar bazında ihracat temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 azaldı. Bu, Şubat 2020’den bu yana en sert düşüş oldu. İthalattaki düşüş ise %12,4 olarak gerçekleşti.

Bloomberg anketindeki medyan iddialar, ihracatın yüzde 13,2 ve ithalatın yüzde 5,6 düştüğü yönündeydi. Ülkede yarın açıklanacak enflasyon bilgilerinin 2020 sonundan bu yana ilk kez hem tüketici hem de üretici fiyatlarında düşüşe işaret etmesi bekleniyor.

Bloomberg İstihbarat Analisti Marvin Chen, “Deflasyon, zayıf talebi yansıtan önemli bir risk ve Çinli şirketlerin karlılığını etkileyecek” dedi. Olumlu tarafı, zayıf enflasyon rakamları daha fazla parasal gevşeme için kapıyı açık bırakacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu