Haber

CHP’li Sertel polisi dinledi Polis 3600’e ek gösterge ve meslek olmasını istedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Polis Derneği’nin düzenlediği “Polis Polis Sorunları ve Çözümleri” toplantısında polisliğin hukuk mesleği olarak kabul edilmesi için verdiği kanun teklifinin ilişkilerini paylaştı.

195 yıldır yerel yönetimlerde kolluk kuvveti olarak görev yapan Polis Teşkilatının Türkiye’de meslek olarak kabul görmediğini belirten Atila Sertel, “2022 Şubat ayında polisin de dahil edilmesi için kanun teklifinde bulundum. Genel İdari Hizmetler sınıfındaki memurları farklı bir mesleğe dönüştürüyor. Ancak polisliğin profesyonel bir sınıf olarak kabul edilmesi konusunda şu ana kadar bir ilerleme kaydedilmedi. İtfaiyeciler için de emsal teşkil eden bir teklifte bulundum. İtfaiyecilik, itfaiyecilik ve meslek okullarının açılmasından bu yana bir meslek olarak var olmasına rağmen ülkemizde meslek olarak kabul görmemektedir. Ayrıca infaz ve koruma görevlilerinin güvenlik hizmetleri sınıfına alınması için kanun teklifi sunmuştum. Bu kanun teklifleri AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.”

40 BİNE YAKIN YETKİ ALANINDA MESLEK OLMASI BEKLENİYOR

Belediyelerde memuriyet takımında 40 bine yakın polisin görev yaptığını, taşeron olarak atanan polislerle birlikte bu sayının arttığını belirten CHP İzmir Milletvekili Sertel, şunları söyledi:

“Türkiye genelinde memur sınıfında 40 bine yakın polis var. Ancak kötü tarafı, bazı büyük şehirlerde bile taşeron polisler var. Bana göre bu yasa dışı olmalı. Belediye başkanları bilgi ve tecrübesi olmayan kişileri resmi kıyafetle asgari ücret karşılığında çalıştırıyor. Aslında devletin resmi kıyafeti giyen bir memurun idari hizmetler sınıfında olmaması gerekir. Polis giydiği kıyafet ve yaptığı işlerle idari hizmetler sınıfına giremez. Zabıta, idari hizmetler sınıfında, masa başında, kalem kağıtla çalışan bir küme değildir. Tıpkı itfaiyeciler ve gardiyanlar gibi. Bu nedenle polis memurları itfaiyeciler ile birleştirilerek profesyonel bir sınıf altında yer alabilir.”

“GENEL İDARİ HİZMETLER SINIFINA UYMUYORLAR”

Polislerin de tıpkı masa başında çalışan büro memurları gibi Genel İdari Hizmetler Sınıfına dahil edildiğini vurgulayan Sertel, 7/24 esasına göre kolluk görevlisi olarak çalışan polislerin bu meslek sınıfına girmediğini söyledi. . Farklı bir meslek sınıfı olarak değerlendirilmeyen polislerin hem özlük hakları hem de meslekleri gereği mağduriyet yaşadıklarını belirten Atila Sertel, “Polislik 195 yıldır var olan özel kolluk teşkilatıdır. Genel idari hizmetler sınıfında yer alan zabıtalar, 7 gün 24 saat görev yapmalarına rağmen hem personel hem de meslek açısından değerli sorunlarla karşı karşıya kalmakta ve ağır mağduriyetler yaşamaktadır. Genel İdari Hizmetler kategorisine sığmayacak kadar çok değerli bir göreve hizmet ediyorlar. Polis hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, hangi kurallarla çalışırsa çalışsın kendi sınıfının kurulması için birlikte hareket etmelidir. Herkesin örgütlenme özgürlüğü hakkı vardır” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, milletvekilliği görevi sona erse bile itfaiyeciliği ve polisliği meslek olarak kabul ettirmek, infaz ve savunma memurlarını güvenlik hizmetleri sınıfına sokmak için ömrünün sonuna kadar çabalayacağını sözlerine ekledi.

DERNEK BAŞKANI OĞUZ: MİNNETTARIZ

Atila Sertel’e zabıtaların dertleriyle ilgilenip Meclis’te dile getirdikleri için minnettar olduklarını ifade eden İzmir Polis Cemiyeti Başkanı Hasan Oğuz, “Zabıtaya 3600 ek gösterge verilmeli. Zabıta polisliği bir meslek olarak kabul edilmelidir” dedi. Oğuz, Sertel’e polisler adına polis önlüğü ve şapkasını takdim ederken, katkılarından dolayı dernek adına plaket takdim etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu